Jestem z UW
- NAUKOWIEC, WYKŁADOWCA Piotr Girdwoyń Mając 22 lata, zacząłem prowadzić zajęcia, część moich studentów była ode mnie starsza, co mnie ogromnie stresowało, ale i mobilizowało.
- absolwent Jan Gliński To Panu Janowi stuknęła setka? Każdy z nas dawał mu jakieś 15 lat mniej. Dyskretnie sprawdziliśmy dokumenty Pana Jana i… faktycznie!
- NAUKOWIEC, WYKŁADOWCA Dawid Maria Osiński Uniwersytet to także pamięć o ludziach. I tych, którzy od nas odchodzą coraz częściej, coraz boleśniej, a których pamiętać możemy dzięki nieustannej wymianie z ich myślą i dorobkiem twórczym. I tych, którzy byli pierwszymi autorytetami, pierwszymi mistrzami, pierwszymi „kolegami”.
- ORGANIZACJA STUDENCKA Studencki Klub Górski SKG to przede wszystkim zażyłe przyjaźnie na całe życie, niekiedy miłości, a także świadomość gór oraz poznanie samego siebie – zachowania się w trudnych sytuacjach, gdy górę bierze zmęczenie.
- DYREKTOR OGRODU BOTANICZNEGO Hanna Werblan-Jakubiec Moja wizja polegała na tym, żeby Ogród Botaniczny UW był nie tylko miejscem ekspozycji roślin, lecz także jednostką badawczą. I to się udało.
- DOKTORANTKA, WYKŁADOWCA Anna Jędrzejczyk To właśnie dla studiów doktoranckich w Polsce zrezygnowałam z kontynuowania dalszej kariery zawodowej w Niemczech.
- DZIEŁO SZTUKI „Madonna” Edvarda Muncha w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie Litografia, poddająca się różnorodnym interpretacjom, stanowi dalekie echo zażyłości, jaka łączyła twórcę ze Stanisławem Przybyszewskim i jego żoną Dagny Juel, której rysy rozpoznajemy w Madonnie.
- Absolwent, Reżyser Andrzej Pakuła Uniwersytet powinien wychodzić do społeczności miasta – młodszych i starszych. Chodzi o to, żeby nie ograniczał się wyłącznie do prowadzenia studiów, ale stał się przestrzenią otwartej debaty społecznej i pełnił ważną rolę edukacyjną.
- absolwent Paweł Ciach Na Uniwersytecie poznałem wielu ciekawych ludzi, którzy wnieśli do mojego życia nowe wartości. Mimo że ukończyłem tylko prawo, czułem się tak, jakbym studiował kilka fakultetów jednocześnie.
- Studentka, podróżnik Ewelina Różańska Studiowanie w tych samych murach, w których niegdyś kształciło się wielu wybitnych Polaków, oraz wydział znajdujący się na imponującym kampusie głównym są nieskrywanym powodem do dumy.
- artefakt Papieski tron w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie Pamiątką po poświęceniu gmachu BUW-u na Powiślu przez papieża Jana Pawła II jest tzw. papieski tron – stoi on od tamtego dnia w centralnym miejscu holu katalogowego Biblioteki.
- Powstańcy Grupa Bojowa „Krybar” Każdego roku na Uniwersytecie Warszawskim podczas inauguracji roku akademickiego w Auditorium Maximum zjawia się tłum studentów, dostojni goście i ubrani w togi profesorowie uczelni. Jednak szczególnie mile witani są kombatanci z Grupy Bojowej „Krybar”. Ta grupa ok. 20 osób w sposób wyjątkowy związała się z największą krajową uczelnią. Dlatego właśnie krótką choćby historię „Krybara” warto poznać i o niej pamiętać.
- ABSOLWENTKA, PRZEDSIĘBIORCA Iwona Tur Studia nauczyły mnie holistycznego sposobu myślenia, zgodnie z którym świat jest różnorodny i nie wszystko, co zostało napisane, jest święte.
- BAR UNIWERSYTECKI „Karaluch” Bar Uniwersytecki, znany lepiej jako „Karaluch”, mieścił się tuż przy bramie uczelni. Działał od lat 60. XX wieku.
- ABSOLWENT, DZIENNIKARZ, PISARZ Piotr Jagielski Studiowałem to, co chciałem studiować, w miejscu, w którym chciałem studiować.
- NAUKOWIEC, PRZEDSIĘBIORCA Andrzej Blikle W Warszawie i poza nią Uniwersytet powinien być kuźnią współczesnej myśli naukowej i społecznej. Myśli nowoczesnej i niezależnej.
- ZWIERZĘ Kangur Emeres – maskotka studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Informacja o adopcji od razu podbiła serca studentów, którzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na wyżywienie kangura.
- PRAWNIK, POLITYK Jerzy Stępień UW powinien dążyć do przyciągania czy tworzenia nowych wydziałów, które przybliżać go będą do idei przedmiotowego uniwersalizmu. Wszak na tym polega uniwersytet.
- NAUKOWIEC Św. Grzegorz Peradze Św. Grzegorz Peradze (1899–1942) był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, zginął śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
- STUDENTKA Magdalena Narojczyk Uniwersytet cały czas się rozwija i nie boi się wyzwań. Dzięki zwiększeniu dostępności studiów w trybie eksternistycznym – a w przyszłości być może także studiów e-learningowych – coraz więcej osób będzie mogło powiedzieć z dumą „Jestem z UW”.
- Portierka Janina Życińska Uniwersytet Warszawski to coś ważnego dla mnie. Łączą mnie z tym miejscem różne doświadczenia i wspomnienia.
- Kompozytor Fryderyk Chopin W uczonej i artystycznej atmosferze Uniwersytetu Warszawskiego spędził genialny kompozytor bodaj najszczęśliwsze lata swego życia.
- ARTEFAKT Kompozycje Antonia Vivaldiego w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie Największa grupa znanych dziś utworów religijnych Vivaldiego (ponad 40 – w tym wszystkie najsławniejsze: Gloria D-dur, Credo e-moll, Beatus vir, Juditha triumphans) pochodzi z jednej tylko kolekcji jego autografów.
- NAUKOWIEC, WYKŁADOWCA Ewa Hauser Teraz, po skończeniu pracy dydaktycznej, zbieram absolwentów naszego Uniwersytetu, którzy z rozmaitych powodów w różnym czasie „wyemigrowali z UW”, szukając swojego miejsca w najróżniejszych stronach Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej