Jestem z UW
- NAUKOWIEC, WYKŁADOWCA Piotr Girdwoyń Mając 22 lata, zacząłem prowadzić zajęcia, część moich studentów była ode mnie starsza, co mnie ogromnie stresowało, ale i mobilizowało.
- Studentka, podróżnik Ewelina Różańska Studiowanie w tych samych murach, w których niegdyś kształciło się wielu wybitnych Polaków, oraz wydział znajdujący się na imponującym kampusie głównym są nieskrywanym powodem do dumy.
- Wykładowca Anna Dąbrowska Czy geografia i piłka nożna to dwa różne światy? Tylko z pozoru. Można z powodzeniem nie tylko łączyć obie pasje, ale też wykorzystywać wiedzę z boiska do nauki geografii.
- DYREKTOR OGRODU BOTANICZNEGO Hanna Werblan-Jakubiec Moja wizja polegała na tym, żeby Ogród Botaniczny UW był nie tylko miejscem ekspozycji roślin, lecz także jednostką badawczą. I to się udało.
- ABSOLWENT, DZIENNIKARZ, PISARZ Piotr Jagielski Studiowałem to, co chciałem studiować, w miejscu, w którym chciałem studiować.
- DZIEŁO SZTUKI „Madonna” Edvarda Muncha w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie Litografia, poddająca się różnorodnym interpretacjom, stanowi dalekie echo zażyłości, jaka łączyła twórcę ze Stanisławem Przybyszewskim i jego żoną Dagny Juel, której rysy rozpoznajemy w Madonnie.
- absolwent, student, przedsiębiorca Piotr Kolasa Moim zdaniem, pojęcie „jestem z UW” nie powinno się kończyć w momencie odebrania dyplomu. Z UW jesteśmy na całe życie, niezależnie od tego, czy wiążemy z nim swoją przyszłość, czy nie.
- KIEROWNIK BIURA Karolina Żardecka-Górska Uważam to za wielkie szczęście, że mam wśród znajomych ludzi świata nauki, którzy mogą przedstawić mojemu dziecku zjawiska, eksperymenty czy eksponaty dla innych niedostępne.
- NAUKOWIEC, WYKŁADOWCA Maria Makaruk Ten model przyjaźni, w której, bez szwanku dla autorytetu wykładowcy, zaciera się bariera wieku i życiowych doświadczeń, stawiałam sobie potem za wzór dla wielu przyjaźni ze studentami, które zawierałam już podczas pracy na Uczelni.
- NAUKOWIEC, PRZEDSIĘBIORCA Andrzej Blikle W Warszawie i poza nią Uniwersytet powinien być kuźnią współczesnej myśli naukowej i społecznej. Myśli nowoczesnej i niezależnej.
- NAUKOWIEC, WYKŁADOWCA Dawid Maria Osiński Uniwersytet to także pamięć o ludziach. I tych, którzy od nas odchodzą coraz częściej, coraz boleśniej, a których pamiętać możemy dzięki nieustannej wymianie z ich myślą i dorobkiem twórczym. I tych, którzy byli pierwszymi autorytetami, pierwszymi mistrzami, pierwszymi „kolegami”.
- ARTEFAKTY Liliputy w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie Mimo miniaturowego formatu (2 × 3 cm), na 813 stronach książki Poezye Adama Mickiewicza zmieścił się tekst m.in. Pana Tadeusza, Dziadów, Konrada Wallenroda, Giaura, Grażyny i szereg drobniejszych utworów.
- STACJA RADIOWA Radio Kampus Cześć Warszawo! Na 97,1 FM w Warszawie i okolicach oraz w internecie posłuchać możesz rozgłośni Uniwersytetu Warszawskiego.
- symbol Uniwersytecki Orzeł Orzeł dawny polski w koronie, z rozpostartymi skrzydłami, trzymający w lewym szponie gałązkę palmową, a w prawym laurową, w koło w pięciokąt pięć gwiazd znaczących pięć akademicznych wydziałów.
- redaktor Władysław Żakowski Jesteśmy środowiskiem ludzi z różnych dziedzin, każdy z nas wnosi coś nowego do wiedzy innych.
- GMACH UNIWERSYTECKI Stary BUW Gmach zajmujący centralne miejsce kampusu przy Krakowskim Przedmieściu, zwany od 2000 r. „starym BUW-em”, zachował od końca XIX w. już tylko swój wygląd zewnętrzny.
- artefakt Papieski tron w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie Pamiątką po poświęceniu gmachu BUW-u na Powiślu przez papieża Jana Pawła II jest tzw. papieski tron – stoi on od tamtego dnia w centralnym miejscu holu katalogowego Biblioteki.
- NAUKOWIEC Paweł Gora Wiele rzeczy w funkcjonowaniu Uczelni wciąż można ulepszyć, ale pierwsze 200 lat to naprawdę dobry początek.
- ABSOLWENTKA Józefa Krośnicka Dumna jestem z tego, że studiowałam na UW i że dyplom na tej uczelni otrzymała moja córka Anna oraz trzy wnuczki: Monika, Katarzyna i Joanna. Przez pewien czas na UW studiował również mój średni syn Wojciech i córka najstarszego syna – Małgorzata.
- ABSOLWENTKA Monika Romaniuk Po uniwersyteckiej romanistyce można robić karierę w dziennikarstwie, zajmować się rynkami kapitałowymi, giełdą, sektorem paliwowym i telekomunikacyjnym, a nawet zostać artystką!
- ARTEFAKT Kompozycje Antonia Vivaldiego w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie Największa grupa znanych dziś utworów religijnych Vivaldiego (ponad 40 – w tym wszystkie najsławniejsze: Gloria D-dur, Credo e-moll, Beatus vir, Juditha triumphans) pochodzi z jednej tylko kolekcji jego autografów.
- Absolwent, Dziennikarz, pisarz Wojciech Jagielski Lata studenckie wspominam jako najbardziej beztroskie w moim życiu, mimo że przypadły na czas dość ponury.
- STUDENTKA Magdalena Narojczyk Uniwersytet cały czas się rozwija i nie boi się wyzwań. Dzięki zwiększeniu dostępności studiów w trybie eksternistycznym – a w przyszłości być może także studiów e-learningowych – coraz więcej osób będzie mogło powiedzieć z dumą „Jestem z UW”.
- STUDENTKA, MALARKA Agata Strzelecka Studia na najlepszych uczelniach pozawalają poznać ciekawych ludzi i to jest wartość, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze uczelni.
Zobacz więcej