STACJA RADIOWA

Radio Kampus

086_slajder

Cześć Warszawo! Na 97,1 FM w Warszawie i okolicach oraz w internecie posłuchać możesz rozgłośni Uniwersytetu Warszawskiego.

Akademickie Radio Kampus to radio skupione na trzech tematach – muzyce, kulturze i mieście. Mówimy o stołecznych akcjach kulturalnych, społecznych, edukacyjnych. Od początku istnienia stacji, od 2005 roku, najbardziej charakterystycznym elementem była i jest niesformatowana muzyka.

Na antenie Kampusa można usłyszeć czterdzieści audycji autorskich prezentujących niemal wszystkie gatunki muzyczne – od muzyki gitarowej po trap, drum’n’bass i hip-hop. Wśród autorów audycji są m.in. Dancehall Masak-Rah, Paprodziad z Łąki Łan, Radek Łukasiewicz z zespołu Pustki, Proceente i DJ Green Jesus. Nie boimy się nietypowych audycji, takich jak musical improwizowany – do studia zaprosiliśmy artystów Klubu Komediowego, a wśród publiczności pojawili się nasi słuchacze. Wszystko było transmitowane na 97,1 FM.

Kampus to radio warsztatowe. Tworzący program dziennikarze-wolontariusze – studenci, absolwenci, a nawet licealiści i młodzież gimnazjalna – zdobywają pierwsze doświadczenia w zawodzie. Na przestrzeni jedenastu lat Kampus „wychował” rzesze dziennikarzy. Kształcimy także realizatorów dźwięku – młodzież pracuje w profesjonalnym studiu radiowym na „żywym organizmie”, jakim jest antena. Jak wspomina po latach Witold Tabaka (dziś Panorama TVP 2 i Polskie Radio 24):

W normalnych okolicznościach człowiek bez żadnego zawodowego doświadczenia nie dostaje do prowadzenia audycji porannych (w każdym radiu najważniejsza część ramówki), serwisów informacyjnych, przeglądów prasy i autorskiej audycji, ja dostałem taką szansę. Studia dzienne, praca w agencji PR i wstawanie o czwartej nad ranem, żeby punktualnie o szóstej przedstawić pierwsze Wiadomości Radia Kampus – wtedy wszystko było możliwe.

Oprócz misji warsztatowej staramy się szerzyć to, co w nauce nowe i najciekawsze. Mówimy o najnowszych publikacjach naukowych, wspieramy projekty badawcze, a także informujemy o osiągnięciach ze świata nauki. Wszystkie jednostki uczelniane mogą liczyć na wsparcie medialne radia podczas wydarzeń naukowych. Dzięki rozgłośni słuchacze, nie tylko studenci, lecz także osoby dopiero myślące o wybraniu uczelni i kierunku studiów – poznają ofertę dydaktyczną i kulturalną największej uczelni w stolicy.

W związku z dwusetnym rokiem działalności Uniwersytetu Warszawskiego Radio Kampus włącza się we wszystkie jubileuszowe wydarzenia. Nasi reporterzy uczestniczą w spotkaniach, konferencjach, koncertach z okazji święta Uczelni. Rozmawialiśmy z najstarszymi absolwentami UW, wspólnie ze studentami i wykładowcami przenieśliśmy się Wehikułem czasu dwieście lat wstecz, a w trakcie Nocy Muzeów otworzyliśmy nasze studio dla zwiedzających. Oprócz tego, we współpracy z Klubem Absolwenta UW, powstaje cykl „Kampus UW”, w którym o swoich czasach studenckich opowiadają znani naukowcy, dziennikarze, aktorzy, przedsiębiorcy.

 

opracowali Zuza Wróbel i Piotrek Topoliński (Radio Kampus)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+