Studentka, podróżnik

Ewelina Różańska

Islandia 2015, Park Narodowy Skaftafell_1

Studiowanie w tych samych murach, w których niegdyś kształciło się wielu wybitnych Polaków, oraz wydział znajdujący się na imponującym kampusie głównym są nieskrywanym powodem do dumy.

Ewelina Różańska pochodzi z Warszawy i jest studentką pierwszego roku studiów magisterskich na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Oczywistością był dla niej wybór studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Nieprzypadkowo wybrała również geografię.

Od zawsze pasjonowała mnie geografia i przyroda. W ramach swojej specjalności zajmuję się przede wszystkim geomorfologią i geoekologią, należącymi do kręgu nauk geografii fizycznej. To dla mnie kwintesencja geografii, kiedy trzeba pojechać w teren i ubabrać się w ziemi. Uniwersytet słynie z wysokiego poziomu nauczania i bardzo bogatej oferty edukacyjnej, co bardzo odpowiada osobom o różnorodnych zainteresowaniach, a do takich osób chyba się zaliczam. Co więcej, studiowanie w tych samych murach, w których niegdyś kształciło się wielu wybitnych Polaków, oraz wydział znajdujący się na imponującym kampusie głównym są nieskrywanym powodem do dumy.

Swoje zamiłowanie do poznawania świata Ewelina rozwija nie tylko na wydziale – poprzez interesujące zajęcia i wyjazdy terenowe oraz zaangażowanie w działalność Koła Naukowego Studentów Geografii – lecz także, a właściwie przede wszystkim, jako aktywny członek Studenckiego Klubu Górskiego.

Najważniejszym dla mnie miejscem na Uniwersytecie Warszawskim jest Studencki Klub Górski. Jest to koło naukowe zrzeszające studentów i osoby po studiach z różnych warszawskich uczelni. Członków Klubu łączą wspólne pasje – przede wszystkim góry, podróże, zaangażowanie społeczne i aktywność sportowa. Swoją działalność w SKG rozpoczęłam z pierwszym dniem studiów i nieprzerwanie trwa ona do tej pory. Zaczęło się od Kursu Przewodników Górskich, który ukończyłam pozytywnie i obecnie doskonalę swoje umiejętności jako klubowy przewodnik górski, zabierając na szlak uczestników organizowanych przeze mnie rajdów. Od trzech lat działam w Zarządzie SKG, redaguję klubowe czasopismo „Biuletyn SKG” i organizuję wiele klubowych wydarzeń. Moim konikiem jest organizowanie slajdów podróżniczych, na które zapraszam bardzo ciekawych gości – podróżników i himalaistów. Dzięki uprzejmości UW slajdowiska SKG już od kilkunastu lat odbywają się w reprezentacyjnych aulach Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Auditorium Maximum.

 

Polskie Tatry_IX 2015_2

 

Islandia 2015_Park Narodowy Skaftafell_3

 

 

Zainteresowania Eweliny nie są dla niej zwyczajnym hobby, lecz pasją, bez której nie może żyć. Dotyczą głównie podróży, organizacji pokazów slajdów podróżniczych, literatury podróżniczej, muzyki etnicznej oraz organizacji własnych wojaży autostopowych, ponieważ taka jest jej ulubiona forma podróżowania.

Autostop to świetny sposób na poznanie nietuzinkowych osobowości i przeżycie wielu, często bardzo zaskakujących przygód. Moje kierunki podróżnicze to przede wszystkim kraje skandynawskie, w który fascynująca jest podejście człowieka do środowiska naturalnego. W zeszłym roku spędziłam trzy tygodnie na Islandii, realizując projekt naukowy dotyczący tempa deglacjacji jednego z lodowców. Zwiedziłam wiele krajów Europy Zachodniej, a także Gruzję, Armenię i Izrael. Po studiach planuję odbyć podróż dookoła świata z dłuższym pobytem w Australii i Nowej Zelandii. Moja fascynacja odkrywaniem świata wiąże się również z nauką języków obcych, historią sztuki, fotografią, a przede wszystkim uprawianiem sportów – kolarstwa, narciarstwa, pływania i wspinaczki.

 

Islandia 2015_Park Narodowy Skaftafell_2

 

Polskie Tatry_IX 2015_3

 

 

Rok 2016 jest szczególny nie tylko dla UW. Także Studencki Klub Górski, w którego działania aktywnie angażuje się Ewelina, obchodzi Jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Z tej okazji planowana jest m.in. wystawa fotograficzna na UW. Ewelina zwraca się również z apelem do społeczności studenckiej:

Koleżanki i Koledzy – włączcie ciekawość świata. Rozejrzyjcie się wokół siebie, dostrzeżcie, jaka różnorodność Was otacza. I zainteresujcie się tym, jakie skarby kryje w sobie Polska. Poznajcie swój własny kraj, bo naprawdę warto! I gorąco zachęcam do dowiedzenia się więcej o Studenckim Klubie Górskim.

 

opracował Maciej Czeszewski


Więcej o Studenckim Klubie Górskim:

www.skg.uw.edu.pl

www.facebook.com/SKGUW

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+