usoslotek

usos2

«USOS – Uniwersytecki System Obsługi Studiów»

ETYMOLOGIA:

Określenie uoslotek jest grą słowną, polegającą na utworzeniu od skrótowca USOS formacji nawiązującej do nazwy najstarszej i nadal najpopularniejszej gry liczbowej w Polsce, zwanej totolotkiem (od nazwy własnej Toto-Lotek, oficjalnie używanej w odniesieniu do tej gry do 1975 roku, nieoficjalnie do dziś).

CIEKAWOSTKI:

Gra w totolotka polega na typowaniu przez gracza 6 z 49 liczb, które następnie są losowane w określone dni tygodnia. Szczęśliwcy, którym udaje się skreślić na odpowiednim blankiecie wymarzoną „szóstkę”, mogą wygrać nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Do tej pory najwyższa wygrana padła w sierpniu 2015 roku w Ziębicach i wyniosła 35 234 116,20 zł. Problem w tym, że prawdopodobieństwo trafienia „szóstki” wynosi 1 do 13 983 816, czyli jest zdaniem studentów porównywalne do możliwości zapisania się na wymarzone zajęcia za pomocą systemu USOS. Co ciekawe, nazwa usoslotek w przeprowadzonej przez twórców SJSUW ankiecie, została podana tylko przez studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki, a więc kierunków ścisłych, którzy być może zajmowali się wyliczaniem prawdopodobieństwa wygranej w usoslotku.

Nazwa usoslotek prezentuje Uniwersytecki System Obsługi Studiów jako pewnego rodzaju loterię, w której nic nie zależy od użytkownika. Wśród studentów często panuje przekonanie, że USOS „sam” podejmuje decyzje, poniekąd niezależnie od uczelnianych pracowników. W podobnym duchu używa się nazwy św. Usosenty, która wynosi ten system niemalże na piedestał boskości. Z tego piedestału nasz święty łatwo spada jednak do poziomu… ciągnika, stając się ursosem.

Uniwersytecki System Obsługi Studiów Uniwersytetu Warszawskiego, którego pierwsza wersja powstała w 2000 roku, właśnie na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, wywołuje ogromną kreatywność językową studentów. Nazywany bywa także jusosem, ufosem, ale też usiem, czy usosikiem. Czyżby nie taki straszny był USOS, jak go malują?

oprac. Monika Kresa

 

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+