Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i niebanalna historia UW

26 listopada 2016, godz. 14:30
Pawilon przed Arkadami Kubickiego, stoisko nr 78, Plac Zamkowy 4
berlo_fot._Kaxmierczak

Zapraszamy na spotkanie z Robertem Gawkowskim i prezentację książki „Poczet Rektorów UW”!

Jedną z ostatnich jubileuszowych okazji porozmawiania o historii Alma Mater Varsoviensis będzie spotkanie z autorem książki „Poczet Rektorów UW” (z serii Monumenta Universitatis Varsoviensis) Robertem Gawkowskim. Autor przez pryzmat sylwetek rektorskich opowie nam historię UW. Wszystkich naszych rektorów było 44 i rzecz jasna autor skoncentruje się na kilku postaciach magnificencji, opowiadając o mniej znanych historiach, jakie działy się w murach największej krajowej uczelni.

Dowiemy się sporo nowych rzeczy, np. o rosyjskich rektorach. Który z nich leczył Lenina, a który został Ministrem Oświaty w Cesarskiej Rosji? Autor wyjaśni też, jakie były losy obrazów rektorskich wiszących na piętrze Pałacu Kazimierzowskiego i jakich portretów tam brakuje.

Prezentację książki uświetni występ Męskiego Chóru Kameralnego Quarta z wielkopolskiego Zagórowa. A dlaczego akurat chór zagórowski? Bo stamtąd pochodził rektor Antoni Kostanecki i dziś działająca tam szkoła ma prof. Kostaneckiego za swego patrona. W Zagórowie dobrze się o tym pamięta.

Organizatorzy: Wydawnictwa UW i Towarzystwo Miłośników Historii

Słowo wstępne wygłosi prezes TMH, prof. Andrzej Rachuba.

Szczegółowe informacje pod adresem: robert.gawkowski@adm.uw.edu.pl