Menu
TOP 10 Wystawa

Dwa stulecia. Dobry początek

od 24 listopada 2016
Universidad Central de Venezuela
dwa_stulecia_wyd

O ekspozycji

Dwa stulecia. Dobry początek to pierwsza mobilna wystawa w ramach obchodów Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Jej otwarcie odbyło się 1 października 2015 r. w galerii Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu. Ekspozycja obejmuje łącznie 36 przenośnych plansz o wymiarach 100×70 cm (dlatego zwana jest mobilną) pod takim samym tytułem jak hasło przewodnie Jubileuszu: Dwa stulecia, dobry początek. Wystawa jest opowieścią o historii i teraźniejszości UW. Mówi o planach na przyszłość i o tym, z czego już dziś jesteśmy dumni.

Zobacz wystawę on-line!

 


 

AKTUALNE LOKALIZACJE WYSTAWY MOBILNEJ DWA STULECIA. DOBRY POCZĄTEK:


Od 24 listopada z historią i teraźniejszością naszej uczelni mają się okazję zapoznać Wenezuelczycy! Tego dnia wystawa „Uniwersytet Warszawski: Dwa stulecia. Dobry początek” została uroczyście odsłonięta w Bibliotece Głównej na Wenezuelskim Uniwersytecie Centralnym (Universidad Central de Venezuela, UCV). Inauguracja wystawy była głównym punktem obchodów Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego w Caracas, przygotowanym w porozumieniu z Uniwersytetem Warszawskim przez Ambasadę RP w Wenezueli.

Podczas uroczystości odsłonięcia wystawy Ambasador RP w Caracas, pan Piotr Kaszuba, który również jest absolwentem naszej uczelni, podkreślił w swoim przemówieniu znaczenie Uniwersytetu Warszawskiego dla rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce i przedstawił możliwości studiowania w Warszawie, zaś Prof. Palau Ontiveros, Dyrektor COPRED (Uniwersyteckiej Komisji Ochrony i Rozwoju) pogratulowała Polakom umiejętności i siły w odbudowie uczelni z ruin i konsekwencji w zmierzaniu do stania się uczelnią badawczą.

Wystawa będzie dostępna na Universidad Central de Venezuela do 15 grudnia, a następnie zostanie pokazana na innych wenezuelskich i karaibskich uniwersytetach.

 


 

WCZEŚNIEJSZE LOKALIZACJE WYSTAWY:


Universidad Nacional Autónoma de México, Meksyk (Meksyk)

Z okazji obchodów 200-lecia naszej uczelni, 15 listopada nastąpiło uroczyste odsłonięcie jubileuszowej wystawy Uniwersytet Warszawski: Dwa stulecia. Dobry początek/Universidad de Varsovia. Dos siglos. Un buen inicio” na Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM), największej i najważniejszej uczelni meksykańskiej.
W uroczystości uczestniczył JM Rektor UNAM, prof. dr Enrique Graue i Koordynator ds. współpracy międzynarodowej UNAM, prof. dr Francisco Trigo Tavera, pracownicy i studenci uniwersytetu oraz przedstawiciele społeczności polskiej w Meksyku. Ambasador RP w Meksyku, pani Beata Wojna wygłosiła z tej okazji przemówienie na temat historii i współczesności Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiła możliwości studiowania w Polsce oraz osiągnięcia naszych badaczy. Podczas inauguracji pani Ambasador przekazała rektorowi UNAM list rektora Marcina Pałysa z zaproszeniem do współpracy oraz do odwiedzenia Warszawy.

UNAM jest największą i najważniejszą uczelnią meksykańską, kształcącą każdego roku około 344 tys. studentów. Jest jednym z najwyżej ocenianych uniwersytetów latynoamerykańskich w rankingach międzynarodowych. We wrześniu br. rektorzy obu uczelni odnowili umowę o współpracy, która umożliwi wymianę studentów, pracowników oraz realizację wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych. Już w tej chwili Meksykanie są najliczniejszą grupą studentów pochodzących z Ameryki Łacińskiej studiujących na UW, a niektóre jednostki naszego Uniwersytetu od wielu lat z powodzeniem prowadzą wspólne badania z kolegami z UNAM. Dzięki zaprezentowanej wystawie studenci i pracownicy UNAM mogli bliżej zapoznać się z naszą uczelnią w 200-lecie jej istnienia.

 

Odsłonięcie wystawy było możliwe dzięki życzliwości Ambasady RP w Meksyku.

 

Palacio Córdoba, Salto (Urugwaj)

W dniu 6 listopada została odsłonięta jubileuszowa wystawa „Universidad de Varsovia. Dos siglos. Un buen inicio” w Palacio Córdoba w mieście Salto w Urugwaju, w obecności przedstawicieli świata nauki, kultury i mediów z Urugwaju i Argentyny. Inauguracji wystawy o Uniwersytecie Warszawskim towarzyszyły wystąpienia przedstawicieli Ambasady RP w Buenos Aires i władz lokalnych oraz imprezy kulturalne, w tym występ grupy folklorystycznej „Nasz balet” z Buenos Aires. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem zwłaszcza młodzieży rozważającej podjęcie studiów w Polsce, środowisk polonijnych oraz Urugwajczyków zainteresowanych historią i kulturą naszego kraju.


W całej Ameryce Południowej mieszka około 2,5 mln osób polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polonii znajdują się w Brazylii i Argentynie, zaś w dalszej kolejności w Urugwaju i Paragwaju. Młodzi ludzie polskiego pochodzenia są coraz częściej zainteresowani poznaniem języka i kraju swoich przodków.
W odsłonięcie jubileuszowej wystawy o Uniwersytecie Warszawskim była zaangażowana Ambasada RP w Buenos Aires.

 

Uniwersytet Hawański, Hawana, od 15 września

15 września odbyła się uroczysta inauguracja wystawy na Uniwersytecie Hawańskim na Kubie. W uroczystości uczestniczył JM Rektor UW, prof. Marcin Pałys, JE Ambasador RP w Hawanie, pani Anna Pieńkosz i dr Joanna Gocłowska-Bolek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Rektor Uniwersytetu Hawańskiego, prof. Gustavo José Cobreiro Suárez został uhonorowany Pamiątkowym Medalem 200-lecia UW. Z tej okazji odbyło się wiele spotkań na Uniwersytecie Hawańskim z dziekanami zainteresowanymi współpracą z Polską oraz wykład rektora Marcina Pałysa na temat Uniwersytetu Warszawskiego.


Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu Ambasady RP w Hawanie.

W 2014 roku Uniwersytet Warszawski wznowił Umowę Ogólną o współpracy z Uniwersytetem Hawańskim, a w najbliższych dniach pomiędzy uczelniami zostanie podpisana umowa Erasmusowa, która umożliwi wymianę naukowców. Rozważane są możliwości współpracy m.in. w zakresie organizacji wspólnych seminariów na temat rozwoju zrównoważonego i drogi Polski do integracji europejskiej oraz powołanie katedry języka polskiego w Hawanie.

 

Universidad del Salvador (USAL), Buenos Aires, od 17 sierpnia 2016 r.

Od 17 sierpnia wystawę mogli podziwiać także studenci, pracownicy i przyjaciele Universidad del Salvador (USAL) w Buenos Aires. Na otwarciu wystawy był obecny rektor UW, prof. Marcin Pałys, który wygłosił wykład „University of Warsaw: how 200 of tradition builds its future in European and global perspective”.


Pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Universidad del Salvador zostało podpisane porozumienie o współpracy, mające ułatwić współpracę naukową oraz wymianę studentów i nauczycieli akademickich, zaś Rektor USAL, prof. Juan Alejandro Tobias otrzymał pamiątkowy medal 200-lecia UW.

W dalszej kolejności ekspozycja o Uniwersytecie Warszawskim pokazana była w Prowincji Misiones, gdzie mieszka najliczniejsza diaspora polska w Argentynie oraz na innych uczelniach w Buenos Aires i w Domu Polskim, miejscu spotkań tamtejszej Polonii. Zorganizowanie wystawy w Argentynie było możliwe dzięki życzliwości Ambasady RP w Buenos Aires.

 

Hol siedziby PKO BP, Warszawa, 20 lipca 2016 r.

Ekspozycja zdobiła reprezentacyjny hol siedziby PKO BP przy ul. Puławskiej 15. 20 lipca odbyło się jej uroczyste otwarcie, w którym uczestniczyli prof. Lidia Stefanowska, dyrektor Zbiorów Bankowych PKO BP i prof. Tadeusz Tomaszewski, prorektor UW.

 

5 sierpnia wystawę „Dwa stulecia. Dobry początek” zastąpiła wystawa poświęcona historii przedwojennego Obserwatorium Astronomicznego UW na górze Pop Iwan na Ukrainie.

 

Uniwersytet de La Salle, Bogota, od 18 maja 2016

Ekspozycja mobilna Dwa stulecia. Dobry początek została otwarta 18 maja 2016 r.  w czasie „Dni Polskich” na Uniwersytecie de La Salle w Bogocie. Podczas wernisażu Maciej Ziętara, Ambasador RP w Republice Kolumbii, opowiedział o tym, jak Uniwersytet wyglądał w 1816 roku i dziś. Wystawę z zaciekawieniem oglądał już rektor Uniwersytetu de La Salle w Bogocie, Carlos Gómez Restrepo.

 

Od 12 lipca 2016 r. ekspozycję mobilną można było oglądać w dawnej inkaskiej stolicy – Cusco (Peru), a w przyszłości – w Limie (obecnej stolicy Peru), a także w Buenos Aires (Argentyna), Havanie (Kuba) i w Meksyku (Meksyk).

 

Uniwersytet w Arequipie, Peru, od 5 maja 2016

Dzięki staraniom Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW (CESLA) wystawę w wersji polsko-hiszpańskiej od 5 maja br. można było oglądać na Uniwersytecie w Arequipie (Peru).

 

Stadion Narodowy, 19–22 maja 2016

Podczas Targów Książki Akademickiej i Naukowej wystawa była prezentowana w holu wystawowy niedaleko stoiska Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego (116/117 BC).

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, 9–16 maja 2016

11 maja br. o godz. 14.00 w holu głównym (I piętro) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy mobilnej Dwa stulecia. Dobry początek. Wystawę można było oglądać w Sejmie RP od 9 do 16 maja 2016 r.

 

Wydział Fizyki UW, kwiecień – maj 2016

10 kwietnia br. ekspozycja trafiła na Wydział Fizyki UW i była tam pokazywana do 4 maja 2016 r.

 

Artystyczny Dom Animacji „Ada”, Warszawa Włochy, marzec – kwiecień 2016

We włochowskiej „Adzie” 19 marca br. 2016 odbyło się otwarcie wystawy jubileuszowej Uniwersytetu Warszawskiego Dwa stulecia. Dobry początek. Goście mogli usłyszeć wykład dr. Roberta Gawkowskiego o „Meandrach dziejowych UW”. Zaprezentowano prawdopodobnie najstarszy film o studentach uniwersytetu. Film niemy, trwający niespełna dwie minuty, nakręcony w 1916 r. Przedstawia pochód studentów sprzed zamku Królewskiego z okazji uroczystości podpisania Aktu 5 Listopada. Kopia tego film znajduje się w zbiorach Muzeum UW.

 

Kończąc wykład, dr Robert Gawkowski zaprezentował kilka dokumentów dotyczących przedwojennych mieszkańców Włoch, którzy byli studentami UW. Dokumenty te pochodzą ze zbiorów uczelnianego archiwum.

Po wykładzie długo dyskutowano nad różnymi wątkami historycznymi. Wśród przybyłych byli potomkowie rektora UW z lat 1915–17 Józefa Brudzińskiego, a także uczestnicy wydarzeń marcowych z 1968 r.

Wystawę we Włochach można było oglądać do 2 kwietnia 2016 r.

 

Wydział Chemii UW, grudzień 2015

W grudniu 2015 r. wystawa gościła na Wydziale Chemii.

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Wydział Biologii UW, Zagórów, listopad 2015

W listopadzie 2015 r. wystawa Dwa stulecia, dobry początek była eksponowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW-ie) oraz na Wydziale Biologii, a także w wielkopolskim Zagórowie, w którym znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich. Jeden z patronów szkoły, Antoni Kostanecki, był rektorem UW w latach 1917–1919, o czym w tamtejszej szkole dobrze się pamięta.

 

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach, październik 2015

W październiku 2015 r. wystawa towarzyszyła uroczystości otwarcia Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach. W czerwcu 2016 r. na dwa tygodnie zawita ponownie do Chęcin, gdzie będzie można ją obejrzeć w miejscowym Domu Kultury.

 


 

Wszystkich zainteresowanych pokazaniem wystawy prosimy o kontakt z Biurem Promocji UW: promocja@uw.edu.pl.

Autorzy wystawy: dr Robert Gawkowski (część historyczna), Biuro Promocji UW (część współczesna). Projekt graficzny: Monika Lange-Dębska, Marta Dębska

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?