PODWÓJNIE JUBILEUSZOWA WYSTAWA

Wernisaż wystawy „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki”

14556540_10154414137580470_2525449064551626182_o

6 października 2016 r. w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbył się wernisaż wystawy z okazji Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (która swoje 200 lat będzie świętowała w 2017 r.).

Wystawę otworzyła Dyrektor Biblioteki, dr hab. Jolanta Talbierska, wprowadzając zwiedzających w osiem obszarów tematycznych zbiorów bibliotecznych: dokumenty sprzed 200 lat, gabinet rycin i rysunków, książki dawne, salon muzyczny, rękopisy, dokumenty z ulicy, salon prasowy i zbiory zdygitalizowane.

Tytuł wystawy to co prawda „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki”, ale śmiało mógłby on brzmieć: „Unikatowe skarby polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego”. Wyjątkowość i różnorodność zbiorów BUW-u nie jest powszechnie znana. W posiadaniu Biblioteki są tak znamienite dzieła jak: drugie wydanie Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, Biblia Wujka, Biblia Plantiniana z XVI w., czy słynne ryciny i rysunki Albrechta Dürera, Rembrandta, Edvarda Muncha, Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego. To absolutnie unikatowe eksponaty w skali światowej! 

Organizatorzy wystawy z niezwykłą pieczołowitością postarali się o przybliżenie nam tych dzieł w postaci reprodukcji, kopii i faksymilii. Zapyta ktoś, czemu nie oryginały? Ano dlatego, że ekspozycja oryginałów wymaga sali wystawowej z prawdziwego zdarzenia, spełniającej najwyższe standardy wystawiennicze, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i zapewnienia odpowiednich warunków ekspozycji. Organizatorzy wystawy liczą, że już wkrótce, dzięki zainteresowaniu zbiorami BUW-u, uda się zebrać środki na stworzenie odpowiedniej przestrzeni wystawienniczej. Obecna wystawa daje przedsmak tego, co będziemy mogli obejrzeć, gdy skarby z BUW-u doczekają się należnej im ekspozycji. Już dziś jednak, dzięki interesującej aranżacji, zaprezentowane dzieła ogląda się niemal jak oryginały.

 

Więcej na temat wystawy można przeczytać tutaj.

 

Wystawa jubileuszowa w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie prezentowana do 23 lutego 2017 w Sali Wystaw BUW (poziom 0).

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+