6 października 2016 r. w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbył się wernisaż wystawy z okazji Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (która swoje 200 lat będzie świętowała w 2017 r.).
Wystawę otworzyła Dyrektor Biblioteki, dr hab. Jolanta Talbierska, wprowadzając zwiedzających w osiem obszarów tematycznych zbiorów bibliotecznych: dokumenty sprzed 200 lat, gabinet rycin i rysunków, książki dawne, salon muzyczny, rękopisy, dokumenty z ulicy, salon prasowy i zbiory zdygitalizowane.
Tytuł wystawy to co prawda „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki”, ale śmiało mógłby on brzmieć: „Unikatowe skarby polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego”. Wyjątkowość i różnorodność zbiorów BUW-u nie jest powszechnie znana. W posiadaniu Biblioteki są tak znamienite dzieła jak: drugie wydanie Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, Biblia Wujka, Biblia Plantiniana z XVI w., czy słynne ryciny i rysunki Albrechta Dürera, Rembrandta, Edvarda Muncha, Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego. To absolutnie unikatowe eksponaty w skali światowej!
Więcej na temat wystawy można przeczytać tutaj.
Wystawa jubileuszowa w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie prezentowana do 23 lutego 2017 w Sali Wystaw BUW (poziom 0).