ZOBACZ, JAK BYŁO

BACH 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie UW

AudiMax_2016.10.16

Zainaugurowany w 2011 r. cykl „BACH 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego” to pierwsza w Polsce prezentacja całego zbioru 200 kantat Jana Sebastiana Bacha, skomponowanych przed blisko 300 laty dla kościoła św. Tomasza w Lipsku, prawdziwego pomnika światowej kultury muzycznej. Dzieła Lipskiego Kantora zabrzmiały w wykonaniu różnorodnych zespołów i solistów – zarówno tych, którzy do interpretacji muzyki barokowej podchodzą z całym znawstwem stylu i epoki, ale także i takich, dla których zaproszenie do zaśpiewania Bacha było spełnieniem skrywanego marzenia.

Do końca 2015 r. w uniwersyteckich salach, zaprzyjaźnionych uczelniach i warszawskich kościołach zorganizowano 24 koncerty, podczas których wykonano 50 kantat, czyli 25 proc. Bachowskiego zbioru. Wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Piotr Olech, Agata Sapiecha, Lilianna Stawarz, Grzegorz Lalek, Jakub Burzyński, Anton Birula, Rafael Gabriel Przybyła, zespoły Il Tempo, La Tempesta, Ensemble Hyacinthus, Gradus ad Parnassum, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, a także wybitny czeski zespół Collegium 1704, jedna ze wschodzących gwiazd europejskiej muzyki dawnej, i Wrocławska Orkiestra Barokowa, jedyna w Polsce filharmoniczna orkiestra barokowa. W koncertach wzięli udział także młodzi artyści – chór i orkiestra ZPSM im. F. Chopina w Warszawie i studenci warszawskiego UMFC. Udział biorą w nich chóry UW (Chór Akademicki UW, Collegium Musicum UW) i innych uczelni: Chór Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Chór Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej.

Każdy z koncertów, obok warstwy artystycznej, niósł także walor edukacyjny i popularyzatorski: programy koncertów zawierały opis każdej z prezentowanych kantat oraz tłumaczenie jej treści. Autorami są dr hab. Szymon Paczkowski (Instytut Muzykologii UW), jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców twórczości Jana Sebastiana Bacha, oraz dr hab. Paweł Piszczatowski (Instytut Germanistyki UW), znawca niemieckiej poezji i filozofii. W dalszej prespektywie planowane jest wydanie powstałych w ten sposób opisów kantat w formie popularnonaukowego przewodnika.

Koncerty:

22 października 2016, godz. 19:00 i 23 października 2016, godz. 13:00
Sala Kolumnowa Wydziału Historycznego UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

16 października 2016, godz. 18:00
Auditorium Maximum UW, kampus główny, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

21 kwietnia 2016, godz. 19:00
Kościół ss. Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście 34

Organizator: Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, Biuro Promocji UW, Instytut Muzykologii

Koncerty cyklu „BACH 200 UW” w roku 2016 odbyły się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.