Urszula Foryś

Tajemnice PKiN

Fot. Paweł Jagiełło
Fot. Paweł Jagiełło

Czyli co można było zobaczyć biegając na 30. piętro...

Do czasu transformacji ustrojowej główna siedziba Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW mieściła się w Pałacu Kultury i Nauki. Wykłady odbywały się w aulach na 8. i 12. piętrze. Jeśli siedzi się od rana przez kilka godzin na wykładach, to sam organizm domaga się ruchu – co trudno w takim budynku uskutecznić inaczej niż przez chodzenie po schodach. Przez wiele lat studenci uprawiali „bieg na 30. piętro”. Tak właśnie czasem spędzałyśmy czas z koleżanką, Elą Lipowicz. 30. piętro kończyło się wtedy kratą, za którą oczywiście nie można było wejść. Tajemnicą poliszynela było, że stacjonują tam żołnierze „bratniej” armii.

Trudno sobie wyobrazić nasze zdumienie, gdy pewnego dnia zastałyśmy kratę otwartą… Ciekawość zwyciężyła i poszłyśmy wyżej. Na 33. piętrze stanęłyśmy twarzą w twarz z uzbrojonym żołnierzem, który był prawdopodobnie bardziej przerażony niż my. Przez chwilę wszyscy trwaliśmy w bezruchu, a potem z koleżanką odwróciłyśmy się i zbiegłyśmy czym prędzej na „bezpieczne” piętra. Ta przygoda trochę nas zniechęciła do „biegania po piętrach” Pałacu Kultury i Nauki.


Autorką anegdoty jest dr hab. Urszula Foryś, prof. UW, kierownik Zakładu Biomatematyki i Teorii Gier. Związana z UW od 1983 roku, kiedy to rozpoczęła studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, gdzie następnie w 1996 roku obroniła doktorat. W 2007 roku habilitowała się w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Od 2009 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki. Jej zainteresowania badawcze od lat niezmiennie wiążą się z szeroko pojętymi zastosowaniami matematyki w biologii i medycynie. Wykorzystuje narzędzia układów dynamicznych do analizowania modeli opisujących przede wszystkim różne procesy towarzyszące rozwojowi choroby nowotworowej, ale też działanie układu odpornościowego (także, choć nie tylko w kontekście zwalczania nowotworów), procesy epidemiologiczne i ekologiczne. Jest autorką m.in podręcznika z biomatematyki Matematyka w biologii, który stanowi podstawową lekturę z tego zakresu na poziomie całego kraju.Interesują ją także możliwości modelowania relacji międzyludzkich, w tym relacji małżeńskich oraz terapii par będących w kryzysie.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+