Urszula Foryś

Różnice programowe

Na zdjęciu Autorka anegdoty podczas promocji doktorskiej, 1995 r. Fot. Archiwum prywatne Autorki.
Na zdjęciu Autorka anegdoty podczas promocji doktorskiej, 1995 r. Fot. Archiwum prywatne Autorki.

Topologia to nie nauka o topolach...

Rozpoczynając w 1983 roku studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW należałam do drugiego rocznika, który miał możliwość wybrania matematyki stosowanej jako kierunku studiów. Odbywało się to w taki sposób, że na pierwszym roku nie było jeszcze podziału i wszyscy mieli do zaliczenia takie same przedmioty, a w połowie drugiego roku zaczynały się różnice i sekcja zastosowań miała część przedmiotów wspólnych z pozostałymi (czyli sekcją matematyki teoretycznej i sekcją nauczycielską), a część kierunkowych. To stało się przyczyną naszego niedouczenia z topologii*. Profesor Karol Sieklucki**, zresztą znakomity topolog i doskonały wykładowca, od lat przyzwyczajony był do tego, że wykład z topologii trwa dwa semestry i miał swój ustalony podział tematów. Niestety nie wziął pod uwagę, że wraz z sekcją teoretyczną na jego wykład chodzą także studenci sekcji zastosowań, a my mieliśmy w programie tylko jeden semestr topologii. Na pierwszym wykładzie Profesor stwierdził:

–Topologia to nie jest nauka o topolach.

I to był jeden jedyny raz, gdy w trakcie tego semestru pojawiła się nazwa topologia. Cały semestr był poświęcony omawianiu różnych ciekawych własności zbiorów, ale nie było mowy o kluczowych zagadnieniach z zakresu topologii, w szczególności nie pojawiła się definicja topologii. Przez pewien czas nie odczuliśmy tego braku, ale w końcu zaczęły się wykłady z analizy funkcjonalnej i od razu pojawiła się topologia. Wykładowca, profesor Andrzej Palczewski***, wydawał nam się bardzo srogi i było nam głupio przyznać się, że my nie wiemy, co to jest topologia. Na szczęście na ćwiczeniach Leszek Sidz – po naszych niewyraźnych minach – odgadł, że nie wiemy, o co chodzi. Zatem ćwiczenia z analizy funkcjonalnej zaczęły się od bardzo skróconego wykładu z topologii i udało nam się nadrobić braki dość szybko.

 

Objaśnienia:

*Topologia, dział matematyki zajmujący się badaniem tych własności przestrzeni, które nie ulegają zmianie przy przekształceniach homeomorficznych (przyp. red.).

** Karol Sieklucki, profesor nauk matematycznych związany z Zakładem Geometrii i Topologii Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu prac naukowych m.in. Geometria z elementami topologii i algebry liniowej, Wstęp do topologii. Laureat konkursu im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki (przyp. red.).

*** Andrzej Palczewski, profesor nauk matematycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownik Zakładu Matematyki Finansowej i Ubezpieczeniowej. Jego dorobek naukowy obejmuje prace w zakresie mechaniki statycznej, matematyki finansowej oraz równań różniczkowych cząstkowych. Autor wielu prac naukowych m.in. Równania różniczkowe zwyczajne : teoria i metody numeryczne z wykorzystaniem komputerowego systemu obliczeń symbolicznych, Równania różniczkowe zwyczajne, Zarządzanie ryzykiem na rynku finansowym, Matematyka finansowa (przyp. red.).


Autorką anegdoty jest dr hab. Urszula Foryś, prof. UW, kierownik Zakładu Biomatematyki i Teorii Gier. Związana z UW od 1983 roku, kiedy to rozpoczęła studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, gdzie następnie w 1996 roku obroniła doktorat. W 2007 roku habilitowała się w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Od 2009 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki. Jej zainteresowania badawcze od lat niezmiennie wiążą się z szeroko pojętymi zastosowaniami matematyki w biologii i medycynie. Wykorzystuje narzędzia układów dynamicznych do analizowania modeli opisujących przede wszystkim różne procesy towarzyszące rozwojowi choroby nowotworowej, ale też działanie układu odpornościowego (także, choć nie tylko w kontekście zwalczania nowotworów), procesy epidemiologiczne i ekologiczne. Jest autorką m.in podręcznika z biomatematyki Matematyka w biologii, który stanowi podstawową lekturę z tego zakresu na poziomie całego kraju. Interesują ją także możliwości modelowania relacji międzyludzkich, w tym relacji małżeńskich oraz terapii par będących w kryzysie.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+