Magdalena Nycz-Waller

Jabłko wspomnień

Na zdjęciu jabłko wspomnień. Fot. Magdalena Nycz-Waller.
Na zdjęciu jabłko wspomnień. Fot. Magdalena Nycz-Waller.

Czyli krótko o owocach pasji...

Od kilku lat prowadzę kursy w ramach Uniwersytetu Otwartego UW. Wędrując od słowa do słowa, od obrazu do obrazu, doszliśmy do mety wykładów o Arabach pt. „Arabowie. Rzecz o religii, kulturze i obyczaju”. Już miałam zamknąć salę na klucz, gdy niespodziewanie podeszła do mnie Słuchaczka i podała małe, acz ciężkie zawiniątko. Rozsunęłam ozdobny papier i zobaczyłam niezwykle oryginalne… jabłko. Pani Jolanta, moja Kursantka, wyjaśniła, że to owoc jej pasji, który został wyczarowany z gliny w jesienny wieczór. Onieśmielona podziękowaniami za spotkania na Uniwersytecie Otwartym, z ogromną radością w duchu przyjęłam niezwykły prezent.

Od tamtej pory jabłko zdobi mój przedpokój. Mogę uśmiechnąć się do niego za każdym razem, gdy wychodzę na zajęcia. Wszystkim moim gościom na pytanie, skąd takie niepowtarzalne jabłko, odpowiadam:

– Urosło w Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego.


Autorką anegdoty jest Magdalena Nycz-Waller, orientalistka, arabistka i islamistka, filolożka i kulturoznawczyni. Studiowała i pracowała na Bliskim Wschodzie i w Austrii. Absolwentka arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła również podyplomowe studia z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji Bada tradycyjne widowiska teatralne w świecie arabsko-muzułmańskim. Posługuje się kilkoma językami obcymi. Uczy literackiego języka arabskiego i polskiego jako obcego. Od 2011 roku prowadzi zajęcia na Otwartym  Uniwersytecie Warszawskim, m.in. Islam. Krótkie wprowadzenie, Arabowie. Rzecz o religii, kulturze i obyczaju przybliżając tradycyjne i współczesne oblicza świata arabsko-muzułmańskiego. Pisze moduły edukacyjne dla nauczycieli szkół różnego stopnia, przybliżające kulturę arabsko-muzułmańską. Współpracuje również z uniwersytetami dziecięcymi.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+