Żwirek i Muchomorek

ZiW_fot_converted

«Domy Studenta nr 1 („Muchomorek”) i nr 2 („Żwirek”) przy ul. Żwirki i Wigury 97/99 oraz Żwirki i Wigury 95/97»

ETYMOLOGIA:

Nazwa Domu Studenta nr 2 powstała najprawdopodobniej od zbieżności brzmieniowej nazwiska jednego z patronów ulicy – Franciszka Żwirki – z bohaterem czechosłowackiego serialu – Żwirkiem. Tam, gdzie zaś był Żwirek, zawsze pojawiał się i Muchomorek, jego nieodłączny towarzysz. Zapewne z tego powodu Dom Studenta nr 1, znajdujący się tuż obok, nazwano Muchomorkiem. Warto zauważyć, że również sami Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, drugi patron ulicy, byli przyjaciółmi. W ten oto sposób powstała binarna seria: Żwirek – Muchomorek, Żwirko – Wigura, Dom Studenta nr 1 – Dom Studenta nr 2.

CIEKAWOSTKI:

Dziesięciopiętrowe budynki, w których mieszczą się obydwa akademiki, wybudowano w latach 1966–1968 według projektu Tadeusza Tomickiego. Od samego początku miały służyć jako domy studenckie. Znajdują się przy kampusie Ochota, dlatego też stanowią dogodne miejsce noclegowe dla studentów matematyki, informatyki, biologii, chemii, fizyki czy geologii. W pobliżu mieszczą się m. in. nowy gmach Wydziału Fizyki, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Centrum Nowych Technologii oraz Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

ZiW_fot_converted
Allozaur „strzegący” jednego z wejść na teren kampusu Ochota, stojący przed gmachem Wydziału Geologii (po lewej) sąsiadującym z budynkami akademików (w tle)

 

ZiW_001
Hall w jednym z akademików.

 

ZiW_002
Pokój dwuosobowy.

 

ZiW_003-kopia
Pralnia.

 

Pięciokilometrowa ulica Żwirki i Wigury, przy której znajdują się dwa domy studenckie, wiąże się bardzo silnie z lotnictwem – jej budowa związana była z Międzynarodowymi Zawodami Samolotów Turystycznych „Challenge” z 1934 roku. Powstała, aby połączyć Port Lotniczy Warszawa I z nieistniejącym już Lotniskiem Mokotowskim, a dziś prowadzi z centrum miasta na Lotnisko Chopina. Co więcej, patronami ulicy są Franciszek Żwirko (1895–1932) i Stanisław Wigura (1903–1932), zwycięzcy „Challenge” 1932, którzy zginęli 11 września 1932 w katastrofie pod Cierlickiem Górnym na terenie Czechosłowacji. To właśnie stamtąd pochodzili z kolei bohaterowie filmu animowanego, który dał początek nazwom domów akademickich.

Żwirek (Křemílek) i Muchomorek (Vochomůrka) to bowiem bohaterowie czechosłowackiego animowanego serialu „Bajki z mchu i paproci” („Pohádky z mechu a kapradí”), powstałego w 1968 roku na podstawie książki Václava Čtvrtka. Łącznie nakręcono trzydzieści dziewięć odcinków serialu, a jego polska wersja językowa została wyemitowana dwa lata po premierze – w 1970 roku.

oprac. Anna Jaworska

 

Słownik języka studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest dostępny pod adresem: www.studenckamowa.uw.edu.pl.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+