Występ taneczny Zespołu Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”

Zobacz, jak było!

Dzięki Zespołowi Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” mieliśmy okazję zobaczyć występy taneczne, jakie oglądać mogli Warszawiacy 200 lat temu. Kopciuszek przeniesiony w czasy Księstwa Warszawskiego i taneczna opowieść Bajkowy las pozwoliły przenieść się do lat, kiedy taniec i śpiew były jedną z ważniejszych form rozrywki.

BYĆ KOPCIUSZKIEM TO…

Libretto oparte jest na znanej baśni wywodzącej się ze starożytności (z Egiptu bądź mitologii grecko-rzymskiej) i znanej na wszystkich kontynentach. Historia tego Kopciuszka została osadzona w realiach Księstwa Warszawskiego. Dręczony przez macochę i siostry Kopciuszek, za sprawą dobrej wróżki pojawia się na balu w jednym ze znakomitszych salonów XIX wiecznej Warszawy. Ukazane są tańce takie jak polonez, walc, polka, mazur, które były nieodłącznym elementem tamtej Warszawy.

Choreografia                                                Małgorzata i Jan Łosakiewiczowie

Muzyka i opracowanie muzyczne              Witold Jarosiński

BAJKOWY LAS

To taneczna opowieść dwójki małych dzieci, Jasia i Małgosi, którzy trafiają do magicznego lasu. W trakcie poszukiwania maślaków i malin spotykają na swojej drodze tajemniczą kobietę – Babę Jagę, która częstuje ich piernikami. Czy to co z pozoru wygląda na złe rzeczywiście takie jest? Co może się jeszcze wydarzyć w zaczarowanym lesie? Wystarczy tylko zamknąć oczy i dać się porwać w dziecięcy, kolorowy świat….