„Podróż balonem Jordakiego Kuparenki” – start repliki balonu z pocz. XIX w.

Zobacz, jak było!

W roku 1806 i 1808 mołdawski szlachcic Jordaki Kuparenko, artysta cyrkowy i teatralny oraz konstruktor, wzniósł się w powietrze z okolic ulicy Foksal. I choć loty te często kończyły się dla śmiałka bolesnymi upadkami w okolicach dzisiejszego kampusu głównego Uniwersytetu, to przeszły do historii lotów balonowych jako pierwsze w naszym kraju próby tego rodzaju.

We współpracy z Aeroklubem Warszawskim zainscenizowany został start balonu Jordakiego Kuparenki. Nasz śmiałek za punkt honoru stawiał sobie skonstruowanie balonu tańszego i prostszego niż na zachodzie, w związku z czym w powietrze wznosił się na czaszy zlepionej z afiszy teatralnych, podgrzewanej łuczywem. Mimo najszczerszych chęci nie powtórzyliśmy tak brawurowego wyczynu, a nasz Jordaki musiał „zadowolić się” repliką balonu braci Mongolfier, którzy unosili się w powietrze już w wieku XVIII.

Dodatkową atrakcją był start około 10 balonów współczesnych z terenu skarpy, na której wznosi się Uniwersytet Warszawski. Takiego widoku nad uniwersyteckim niebem nie było od dawna!