Wykład otwarty Ludwika Osińskiego – inscenizacja historyczno-teatralna

Lokalizacja: Sala Kolumnowa.

Ludwik Osiński – pisze jeden ze współczesnych Chopina – miewał dwie godziny na Uniwersytecie, wykładając kurs literatury powszechnej. Podwórze uniwersytetu w czasie tych prelekcji zapełniało się często karetami i pojazdami. Deklamacja ta wyborna wabiła tak wszystkich, tak że najzapaleńsi romantycy, jak Antoni Edward Odyniec, przybiegali na tę godzinę.

Ludwik Osiński – literaturoznawca, pierwszy „uniwersytecki celebryta”, jak bywa nazywany, który dzięki krasomówczym zdolnościom oraz popularności na warszawskich salonach gromadził na swoich wykładach otwartych liczną publiczność.

Wykład Ludwika Osińskiego zostanie pokazany w formie inscenizacji o charakterze popularno-naukowym: będzie można zobaczyć prof. Osińskiego oraz jego studenta i posłuchać fragmentów wykładu sprzed 200 lat, przeplatanego opowieścią prof. Jarosława Czubatego z Instytutu Historii UW, który przybliży postać „uniwersyteckiego celebryty”, jakim według relacji z epoki był Ludwik Osiński.