godz. 14:30

Naucz się tańczyć kontredansa – warsztat

14

Zobacz, jak było!

Taniec salonowy wywodzący się z tradycji angielskich country dances XVII wieku. Dość szybko zdobył popularność rozpowszechniając się po Europie, w szczególności we Francji. Początkowo kontredans przybierał różnorodne formy, charakteryzujące się oryginalnymi rozwiązaniami, choć o podobnych cechach kompozycyjnych. Kształtowany przez mistrzów tańca dawał wyraz kunsztu twórców i wykonawców przedstawiany głównie w formie scenicznej.

XIX wiek to czas panowania kontredansa. Forma ta odeszła od popisów tanecznych przeradzając się w towarzyską zabawę salonową umożliwiającą wszystkim włączenie się do tańca. Taka przemiana pozwoliła, aby kontredans stał się formą ogólnej integracji społecznej, wystarczyło posiadać znajomość podstawowych zasad charakteryzujących ten taniec. Uczestnicy zabawy sami przyczyniali się do ujednolicenia stylu, który dzięki prostocie pozwalał wszystkim na rozrywkę podczas bali publicznych.

Dzięki Zespołowi Pieśni i Tańca UW „Warszawianka” podczas Uniwersyteckiego wehikułu czasu była okazję nauczyć się tańczyć kontredansa podczas warsztatu tanecznego.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+