Rogatki miejskie

11

Lokalizacja: Brama Główna Uniwersytetu przy Krakowskim Przedmieściu; 11:00–20:00.

W czasach Królestwa Polskiego wjazd do Warszawy nie był sprawą oczywistą – aby dostać się do miasta, należało przekroczyć rogatki. Spisy osób wjeżdżających do stolicy publikowano w prasie codziennej, nie mniej interesujące były one dla szpiegów Księcia Konstantego. Rogatki otrzymywały elegancją oprawę w postaci klasycystycznych pawilonów, których w Warszawie było razem dziewięć par (po jednej) przy rogatkach: Czerniakowskich, Mokotowskich, Jerozolimskich, Powązkowskich, Wolskich, Marymonckich, Ząbkowskich, Golędzinowskich i Grochowskich. Te ostatnie jako jedyne zachowały się do dnia dzisiejszego.

Aby podkreślić magiczne działanie Uniwersyteckiego wehikułu czasu przy Bramie Głównej Uniwersytetu Warszawskiego stanie symboliczna rogatka, w której księgę wjazdów zastąpi księga pamiątkowa. Mamy nadzieję, że utrwalone w niej zostaną wrażenia z tego niezwykłego dnia.