Parada oraz Inscenizacja Inauguracji Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego

Zobacz, jak było!

Akt ustanowienia Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego miał miejsce 19 listopada 1816 roku, natomiast uroczysta inauguracja nastąpiła niespełna dwa lata później, 14 maja 1818 roku.

Z pl. Zamkowego w kierunku bram Uniwersytetu Warszawskiego wyruszyła parada, w której wzięły udział oddziały wojskowe w umundurowaniu historycznym wraz z orkiestrą wojskową, postacie w kostiumach z epoki: od ulicznych sprzedawców, przez duchownych i przedstawicieli różnych grup etnicznych, po eleganckie damy i arystokrację, na czele z postaciami historycznymi: ministrem Oświecenia Stanisławem Staszicem, ministrem Stanu Stanisławem Kostką Potockim, pierwszym rektorem Uczelni, ks. Wojciechem Szweykowskim, a także dziekanami pierwszych pięciu wydziałów Uniwersytetu.

Parada zakończyła się symboliczną inscenizacją Inauguracji Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, po której otwarty został teren kampusu głównego z licznymi atrakcjami, dzięki którym odwiedzający przenieśli się w czasie do lat 1816–1818.