Spotkania z biologią: Straszliwe GMO

20 kwietnia 2016, godz. 17:15
Wydział Biologii,  sala 102b, ul. Miecznikowa 1
gmo1

Zapraszamy na wykład prof. Pawła Golika poświęcony współczesnym kontrowersjom dotyczącym organizmów modyfikowanych genetycznie!

Organizmy modyfikowane genetycznie, w skrócie GMO, są obecnie przedmiotem niezwykle ożywionego sporu. Nie wszyscy uczestnicy tego sporu rozumieją jednak, jakie zjawiska biologiczne i techniki kryją się za tym terminem. Czy modyfikacje genetyczne roślin, zwierząt i mikroorganizmów są zjawiskiem nowym, czy może towarzyszyły ludzkości od tysiącleci? A jeżeli tak, to czym różni się nowoczesna biotechnologia od metod znanych od zarania cywilizacji? I czy różnice te mogą uzasadniać tak wielkie obawy i wątpliwości? Co nauka mówi o wpływie biotechnologii na nasze zdrowie, środowisko i społeczeństwo? I czy można tu naukowcom wierzyć? By móc samodzielnie ukształtować swoją opinię, trzeba poznać przynajmniej podstawowe fakty i zrozumieć, na czym polegają stosowane współcześnie w biotechnologii metody. Wykład ma przekazać w skrócie to, co o organizmach modyfikowanych genetycznie mówi współczesna biologia, a także przedstawić perspektywy dalszego rozwoju tej dziedziny w XXI wieku.

Organizator: Wydział Biologii

Szczegółowe informacje pod adresem: uw200lat@biol.uw.edu.pl