Podczas specjalnego odcinka z cyklu REORIENTACJE z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego pod tytułem W labiryncie Orientu. Jak go zrozumieć? będziemy rozmawiać na temat różnorodności świata, odmiennych od naszych wzorców kulturowych, które w ostatnim czasie w różnych częściach świata budzą tak wiele strachu i uprzedzeń.
Zastanowimy się nad tym, dlaczego dziś pomimo łatwego dostępu do informacji i niezliczonych możliwości podróżowania do odległych zakątków globu, tak trudno zrozumieć odmienne kultury i ludzi je reprezentujących. Poszukamy klucza do ich poznawania. Zapytamy Orientalistów, którzy w swojej pracy na co dzień stykają się z odmiennością kulturową, o ich spotkania z Orientem, o prawdziwe historie, które ukazują specyficzne dla określonych kultur normy postępowania, odczuwania i rozumienia określonych zjawisk. Zapytamy z czego wynikają i jaki jest klucz do ich poznania. I wreszcie, na ile ogromne różnice pomiędzy kulturami zasłaniają podobieństwa pomiędzy nimi oraz tożsamość ludzkich pragnień i tęsknot niezależnie od kręgu kulturowego.
W debacie udział wezmą prof. Lidia Kasarełło, prof. Marek Mejor, prof. Jadwiga Pstrusińska.
Po debacie zapraszamy na koncert muzyki Orientu w wykonaniu Mohammada Rasouli (Iran/ instrument nej), Önder Kanat (Turcja / instrument Diwan), Adam Rozenman (Polska / perkusja).
Organizator: Wydział Orientalistyczny
Szczegółowe informacje pod adresem: s.surdykowska@uw.edu.pl
Zachęcamy także do odwiedzenia fanpejdża REORIENTACJI na Facebooku.