Wystawa

OBECNOŚCI

od 28 listopada 2016
Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1
biolog

W poniedziałek, 28. listopada o godz. 13:00 w holu Wydziału Biologii UW otwarta zostanie wystawa pn. „Obecności”, przygotowana przez wydziałowy zespół historyczny z okazji 200-lecia UW.

Treścią wystawy są ludzie i miejsca, które, choć przeminęły, pozostawiły, swoją dawną obecnością, wyraźny ślad w historii Wydziału. Wystawa podąża tym śladem, gdzieniegdzie go odkurza, innym razem – niemal na nowo odkrywa. Jest podróżą w przeszłość, i to zarówno tę dalszą, sięgającą początków studiów przyrodniczych w UW, jak i tę niedaleką, będącą udziałem wielu dzisiaj żyjących. Wehikułem tej podróży są pochodzące z archiwów Uniwersytetu, a jeszcze więcej zbiorów prywatnych, fotografie, dobrane w taki sposób, aby pokazując sylwetki wykładowców i studentów, a nawet budynków i pomieszczeń (sal wykładowych i ćwiczeniowych), przenosiły je niejako ad praesens tempus, nadawały im wymiar żywej, realnej obecności. Efekt ten chyba najlepiej oddają zdjęcia grupowe, w czasie zajęć, wyjazdów terenowych, bardziej lub mniej formalnych spotkań. Ale niemniej silnie oddziałują też zdjęcia portretowe; dzięki uchwyconej w kadrze ekspresji twarzy, przenikliwości spojrzenia i dynamice gestów zdają się komunikować z widzem, potęgując ładunek autentyczności i znów jakby – obecności.

Blisko 90 zdjęć tworzących wystawę to kolekcja szczególna. Ogromna większość tych zdjęć pokazywana jest publicznie po raz pierwszy. Cennym uzupełnieniem fotografii są krótkie, ale informatywne opisy tekstowe, oparte o przegląd rozmaitych, często trudno dostępnych źródeł piśmienniczych.  Opis nie tylko pozycjonuje na osi czasu daną postać lub wydarzenie, ale krótko przedstawia – w odniesieniu do osób – najważniejsze fakty biograficzne, a w odniesieniu do innych zdjęć – kontekst historyczny, czy sytuacyjny.

Wystawa odbiega swoją formułą od większości tradycyjnych wystaw fotograficznych. Tutaj, zdjęcia prezentowane są w formacie cyfrowym, na dużym ekranie projekcyjnym, obustronnie. Pokazowi towarzyszy subtelna oprawa muzyczna, sprzyjająca nastrojowi refleksji i nostalgii.

Wystawa pomyślana jest w taki sposób, że projekcja zdjęć w niczym nie zakłóca codziennego funkcjonowania przestrzeni, którą zajmuje; odbywa się równolegle do zwykłych dla tego miejsca spotkań, rozmów, odpoczynku, etc.

Autorom wystawy chodziło właśnie o maksymalne zbliżenie, czy nawet wymieszanie dwóch wymiarów – historycznego, którego źródłem jest wyświetlana ekspozycja oraz współczesnego, wydziałowej codzienności. Na ile zamierzenie to udało się zrealizować ocenią już widzowie.

Serdecznie zapraszamy.


Tomasz Jagielski, 
Iza Wyszomirska, Karolina Żyniewicz

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+