Konferencja

Kobieta – wiedza, nauka, uniwersytety, Europa i świat

21–23 października 2016 r.
Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55.
Maria_Mitchell (1)

W ramach międzyinstytutowego projektu „Kobiety epok dawnych” realizowanego przez Instytut Germanistyki UW i Instytut Romanistyki UW oraz Interdyscyplinarny Zespół Badawczy „Badania nad Kulturą Dawną” odbędzie się międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja naukowa, której celem jest zastanowienie się nad tym, jakie miejsce w przemianach dotyczących nauki oraz uczelni zajmowały i zajmują kobiety.

Obrady będą przebiegały w czterech językach – po polsku, niemiecku, angielsku i francusku.

Zobacz program konferencji

Sehen Sie das Programm der Konferenz

Pierwsze studentki zostały przyjęte na Uniwersytet Warszawski w 1915 roku, na paryskiej Sorbonie kobiety mogły studiować już w połowie lat 60. XIX wieku. Najbardziej znana polska uczona, która zrobiła międzynarodową karierę naukową – Maria Skłodowska-Curie – rozpoczęła studia w Paryżu w 1891 roku. Na najstarszej polskiej uczelni założonej w Krakowie w XIV wieku – Uniwersytecie Jagiellońskim – kobiety otrzymały prawo do studiowania w 1894 roku, choć bez możliwości uzyskania dyplomu. Tymczasem dzisiaj, niewiele ponad sto lat później, studentki są równie liczne, a na niektórych wydziałach nawet liczniejsze niż studenci, wiele kobiet robi karierę naukową i zasiada we władzach uczelni. W latach 2005-2012 rektorem Uniwersytetu Warszawskiego była kobieta – profesor Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Organizator: Instytut Germanistyki, Instytut Romanistyki

Szczegółowe informacje pod adresem: j.godlewicz-adamiec@uw.edu.pl