Fale grawitacyjne: historia i pierwsza detekcja

12 maja 2016, godz. 18:15
Wydział Fizyki, sala 0.03, ul. Pasteura 5
Courtesy Caltech/MIT/LIGO Laboratory

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Zapytaj fizyka”! Tym razem profesorowie Andrzej Trautman i Tomasz Bulik zajmą się tematem fal grawitacyjnych.

Andrzej Trautman ukończył w 1955 r. elektronikę na Politechnice Warszawskiej. W 1959 r. doktoryzował się w Instytucie Fizyki PAN, a od 1961 r. pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; obecnie jest profesorem-emerytem. W latach 1975-1985 był dyrektorem Instytutu Fizyki Teoretycznej. Od roku 1976 jest członkiem rzeczywistym PAN, w latach 1978-1980 był wiceprezesem PAN; pełnił też wiele innych funkcji w różnych gremiach naukowych. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Prowadził badania i wykładał w wielu ośrodkach zagranicznych takich jak King’s College (Londyn), College de France, Syracuse University, University of Chicago, State University of New York (Stony Brook) i SISSA w Trieście.

Tomasz Bulik jest profesorem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, pracował także w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Jest członkiem PAN. W swojej pracy naukowej prof. Bulik zajmuje się przede wszystkim astrofizyką teoretyczną oraz gwiazdami neutronowymi. Jest członkiem zespołu polskich naukowców Virgo-POLGRAW, zajmującego się poszukiwaniem fal grawitacyjnych w ramach eksperymentów LIGO i Virgo. Pierwsza w historii detekcja fali grawitacyjnej, w ramach eksperymentu LIGO, nastąpiła 14 września 2015 r.

Cykl „Zapytaj fizyka” jest koordynowany przez dr. hab. Piotra Sułkowskiego.

Organizator: Wydział Fizyki

Więcej informacji na stronie cyklu „Zapytaj fizyka”.

Szczegółowe pytania można zadawać tutaj.