WMIM UW i OW PTW zapraszają na wykład wybitnego topologa, prof. Henryka Toruńczyka, laureata medalu im. Sierpińskiego.
Topologia mnogościowa pełna jest „działań nieskończonych”: każde wzięcie granicy można tak nazwać. Tym niemniej, niektóre konstrukcje – jak dywanu Sierpińskiego czy krzywych wypełniających kwadrat – pozostawiają szczególny ślad w pamięci. W trakcie wykładu podaną zostaną inne takie przykłady. Niektóre hasła to: „szwindle” Borsuka i Eilenberga, dowód Kuipera ściągalności pełnej grupy liniowej przestrzeni Hilberta, metoda nieskończonych powtórzeń B. Mazura i stabilna równoważność rozmaitości, rozmaitość Whiteheada, dowód Browna wersji twierdzenia Schoenfliesa o rozcinaniu wymiarze ≥ 3, konstrukcje Kołmogorowa i Chernavskiego przekształceń podnoszących wymiar (będących odpowiednio rzutowaniem działania grupy i surjekcją kostek, mającą „dobre” włókna), kryterium Binga i aproksymacja homeomorfizmami.
Po wykładzie zapraszamy na spotkanie przy kawie i herbacie na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki (ul. Banacha 2, Klub Pracowniczy, III piętro).
Organizator: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Polskie Towarzystwo Matematyczne
Szczegółowe informacje pod adresem: urszula@mimuw.edu.pl
Medalem Sierpińskiego honorowani są związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych. Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznają go od 1974 roku. W dniu otrzymania medalu laureaci wygłaszają na UW wykład zwany Wykładem im. Wacława Sierpińskiego.