BIEGI NA 200 LAT UW

Zakończył się 38. PZU Maraton Warszawski

IMG_4510

W tym roku partnerem wydarzenia był Uniwersytet Warszawski. W rywalizacji wzięło udział blisko 500 osób reprezentujących naszą uczelnię.

25 września 2016 r. PZU Maraton Warszawski – największe spośród długodystansowych zawodów biegowych odbywających się w Polsce – wystartował spod Bramy Głównej UW. To symboliczne miejsce startu zostało wybrane ze względu na obchodzone w tym roku 200-lecie założenia Uniwersytetu. Brama Główna znalazła się również na medalach, które otrzymali uczestnicy maratonu. W biegach wystartowało w sumie około 11 tys. osób 57 narodowości.


Szczególnie cieszymy się z tego, że 11 tys. osób startuje spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego, pokazując, jak ważny jest Uniwersytet dla miasta i jak miasto jest ważne dla Uniwersytetu – mówił przed rozpoczęciem biegów prof. Marcin Pałys, rektor UW.Każdy, kto dostanie medal, będzie pamiętał z jakiej okazji go otrzymał i będzie pamiętał również o tym, że Uniwersytet obchodził 200 lat.

Był zjazd absolwentów, był koncert „Absolwenci Absolwentom”, były konferencje naukowe. Będą kolejne wydarzenia jubileuszowe. Uważaliśmy, że element sportowy musi się znaleźć w czasie obchodów, ponieważ największa uczelnia – Uniwersytet Warszawski – była uważana za uczelnię sportową. 100 lat temu odbył się pierwszy maraton – to był marsz. Właśnie wtedy powstał AZS [Akademicki Związek Sportowy – przyp. red.], najpierw na Politechnice Warszawskiej i na Uniwersytecie – mówił z kolei prof. Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Komitetu Jubileuszowego na UW.W ramach maratonu zostały zorganizowane osobne zawody o Puchar 200-lecia UW, który otrzymali biegacze z trzema najlepszymi czasami w maratonie na 42 km i Biegu na Piątkę.  W czasie maratonu i Biegu na Piątkę była prowadzona klasyfikacja studentów, absolwentów, wykładowców i innych pracowników Uniwersytetu (szczegóły można znaleźć tutaj). W maratonie I miejsce zdobyli Kenijczyk Ezekial Omullo (czas 2:08:55) i Gladys Kibiwott z Bahrajnu (czas 2:36:32). W Biegu na Piątkę zwyciężyli Łukasz Oskierko (czas 14:33) i Ewa Jegielska (czas 16:37).

Komplet informacji znajduje się na oficjalnej stronie internetowej 38. PZU Maratonu Warszawskiego.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+