Warsztaty polskiej szkoły japońskiego haiku

5 czerwca 2016, godz. 12:00
Kampus główny, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
5 czerwca_warsztaty_haiku

Warsztaty SZKOŁY HAIKU o nazwie KUZU, prowadzone przez dr Agnieszkę Żuławską-Umedę, odbywają się raz w miesiącu w kawiarni TARABUK przy ulicy Marszałkowskiej 7. Również teraz, podczas naszego Spotkania Jubileuszowego, chcemy poznać piękno i siłę słowa poetyckiego, zasady kompozycji japońskich i polskich strof haiku. Jest to rytm 5-7-5 sylab, użycie kigo – jednego słowa przywołującego daną porę roku i cezury kireji, szkic doświadczenia chwili, zachowywanie poczucia humoru i nie stawianie siebie w centrum świata. Polska Szkoła Kuzu kontynuuje tradycję japońskich mistrzów, a zarazem pozostaje wierna realiom życia i zjawiskom przyrody tej szerokości geograficznej, w jakiej działa. Komponowanie tak krótkich, ale głębokich w treści strof pozwoli nam zobaczyć istotne cechy obu kultur. Jest to postawa, jaką kształtował zawsze Uniwersytet Warszawski, dlatego dobrze jest „własnym ciałem” doświadczyć ponadkulturowości podczas Jubileuszowych obchodów naszej Uczelni.

Organizator: Wydział Orientalistyczny, Katedra Japonistyki

Szczegółowe informacje pod adresem: agzu2007@gmail.com

Na zdjęciu dr Agnieszka Umeda-Żuławska, tłumaczka haiku i poetka.