Konferencja Warsztaty

„The Balkan Jews & the Minority Issue in South-Eastern Europe”

7–9 listopada 2016
Wydział „Artes Liberales”, ul. Dobra 72
13323230_678399478965012_8201001312848900380_o

Zapraszamy na II Międzynarodowe Warsztaty AIESEE w Warszawie.

Polska Komisja Kultury i Historii Bałkanów działa jako pełnoprawny członek AIESEE (Association Internationale d’Etudes du Sud-Est Européen) od X Kongresu AIESEE w Paryżu 2009 roku. W 2011 roku Komisja zorganizowała pierwszą konferencję AIESEE zatytułowaną The Image of Russia in the Balkans”.

Zobacz program konferencji

Pobierz plakat konferencji

Druga Warszawska Konferencja AIESEE, zorganizowana w formie interdyscyplinarnego warsztatu edukacyjnego, zostanie poświęcona Żydom bałkańskim. Problematyka mniejszości stanowi nie tylko znaczący kontekst dla tematu głównego, lecz także ilustrację bałkańskiej specyfiki wynikającej z konwergencji językowo-kulturowej, która nadała regionowi Bałkanów unikatowy charakter.

Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat charakteru relacji społecznych na Bałkanach, postrzegania tolerancji we wzajemnych stosunkach międzyetnicznych i w tym kontekście podjęcie próby rewizji dyskursu na temat Shoah w regionie oraz jego kulturowym otoczeniu.

W ramach warsztatów wykłady gościnne wygłoszą: Dragi Gjorgiev (Institute of National History, Republika Macedonii), Agnieszka August-Zarębska (Uniwersytet Wrocławski), Nadège Ragaru ( Sciences PO CERI – Francja ), Konstanty Gebert (Gazeta Wyborcza).

Organizator: Wydział Artes Liberales”, Polska Komisja Kultury i Historii Bałkanów AIESEE

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej The Polish Commission of Balkan Culture and History AIESEE.

Artes_Liberales