Konferencja

Mediewiści rocznik 1916. W stulecie urodzin Aleksandra Gieysztora i Gerarda Labudy

11-12 maja 2016
Warszawa – Poznań, Instytut Historyczny UW i Instytut Historii UAM
IMG_7711m

Przedmiotem planowanej konferencji jest mediewistyka uprawiana przez pokolenie badaczy urodzonych około 1916 r., a zatem w okresie odrodzenia Uniwersytetu Warszawskiego jako polskiej szkoły wyższej. Chodzi o rekonstrukcję poglądów na średniowiecze, o określenie specyfiki warsztatu naukowego, a także o ocenę osiągnięć badawczych. Wybór daty 1916 jako punktu odniesienia wynika z przekonania, że duży wpływ na kierunki studiów mediewistycznych swoich czasów wywarli Aleksander Gieysztor i Gerard Labuda. W naszym przekonaniu obaj historycy są postaciami emblematycznymi dla polskiej mediewistyki epoki, w której tworzyli oraz dla Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu.

W konferencji wezmą udział m.in.: prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, prof. dr hab. Karol Modzelewski, prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk, prof. dr hab. Józef Dobosz, prof. dr hab. Roman Michałowski, prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz, prof. dr hab. Halina Manikowska, prof. dr hab. Tomasz Jasiński.

Konferencja odbędzie się w dniach:

• 11 maja 2016 r., 14:30-20:00 oraz 12 maja 2016 r., 9:30-13:00, Instytut Historyczny (Gmach Pomuzealny)
  • 12 maja 2016 r., 17:30-20:00 oraz 13 maja 2016 r., godz. 9:30-18:30, Instytut Historii UAM, Poznań

Organizator: Instytut Historyczny

Szczegółowe informacje pod adresem: galerannus@gmail.com lub sekretariat.ih@uw.edu.pl