KONKURS

Jubileuszowy Konkurs Fotografii Naukowej – wystawa

Fot. Katarzyna Roguz & Bohdan Patreczyk
Fot. Katarzyna Roguz & Bohdan Patreczyk
Fot. Katarzyna Roguz & Bohdan Patreczyk

Od 6 czerwca wystawę pokonkursową można oglądać na Kampusie Ochota, przy ul. Pogorzelskiego nieopodal Wydziału Fizyki.

Przypomnijmy, że spośród 300 nadesłanych prac jury wytypowało 49 zdjęć do wystawy pokonkursowej, której wernisaż odbył się 16 maja w Teatrze Królewskim w Łazienkach. Wyróżnione prace prezentowane były na ogrodzeniu Łazienek Królewskich do 5 czerwca.

Autorami przyjętych prac są: Katarzyna Biejat, Kamila Braulińska, Michał Chiliński, Karol Fijałkowski, Tomasz Gilewski, Piotr Girdwoyń, Karolina Gmurczyk, Julia Kaczorowska & Katarzyna Kiełbasińska & Filip Chlebda, Jakub Kierdaszuk, Szymon Kozłowski, Tomasz Łęcki, Krzysztof Maliszewski, Michał Nawrot, Katarzyna Nurowska, Marek Ostrowski, Michał Pisz, Izabela Poniatowska, Katarzyna Roguz & Bohdan Paterczyk, Karolina Roszak, Jan Skowron, Aleksandra Weremczuk & Bohdan Paterczyk, Jacek Wajszczak.

Zdjęcia dotyczą badań prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Można zobaczyć m.in.: jak lewituje nadprzewodnik, fotografie Drogi Mlecznej wykonane w Chile, liść świecący na niebiesko z powodu nierównego rozłożenia w nim cynku (fot. powyżej), egipską mumię kota, grafen wyhodowany na podłożu miedzianym lub świat widziany w podczerwieni.– Wszyscy wiedzą, że nauka jest mądra, ale my chcemy jeszcze dodatkowo pokazać, że jest ona piękna. Miejsce ekspozycji jest niezwykle prestiżowe, wydaje się, że to spełnienie marzeń o zaistnieniu w przestrzeni publicznej. Nie tylko dlatego, że Łazienki Królewskie odwiedza wiele osób, ale również dlatego, że jest to wyjątkowe otoczenie do prezentowania wystawy – mówiła podczas wernisażu wystawy prof. Anna Giza, prorektor UW.


Nagrody otrzymali następujący autorzy:

I nagroda – Karol Fijałkowski za pracę Lewitacja nadprzewodnika.

II nagroda (dwie równorzędne) – Jakub Kierdaszuk za zestaw czterech prac (wykonanych z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego) oraz Jan Skowron za zestaw prac Droga Mleczna.

III nagroda (dwie równorzędne) – Izabela Poniatowska za zestaw dwóch prac o książkach oraz Aleksandra Weremczuk i Bohdan Paterczyk za pracę Nekroza liścia.

Wyróżnienie honorowe – Piotr Girdwoyń za pracę Badanie autentyczności podpisu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z Protokołem z posiedzenia jury Jubileuszowego Konkursu Fotografii Naukowej UW.


O Konkursie

Fotografia naukowa pokazuje świat często niedostępny nam na co dzień. Bywa on zamknięty w laboratorium, ukryty w mikroskopijnych próbkach lub odległy w galaktycznej przestrzeni. Jest to spojrzenie oka, które poznaje, bada i opisuje zjawiska nieznane lub niezauważalne dla laika. Dzięki fotografii dokumentującej proces badań możemy zobaczyć to, czym żyją naukowcy. Możemy spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Koncepcja konkursu fotografii naukowej wpisuje się w zauważalny od pewnego czasu światowy trend promocji dokonań ludzi nauki poprzez fotografię. Dzisiejsza kultura w dużej mierze oparta jest na obrazach wypełniających dość szczelnie ikonosferę wokół człowieka. Proces komunikowania się opiera się także na obrazie. Dlatego promując naukę, niezależnie od jej dyscypliny, warto wykorzystać tę najpopularniejszą formę pozajęzykowego docierania do współczesnych odbiorców.

Rok 2016 to rok jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia ta przez całą swoją historię była i nadal jest jednym z najważniejszych polskich ośrodków naukowych i dydaktycznych. Prowadzone tu prace to często pionierskie w skali świata odkrycia naukowe. Coraz częściej towarzyszy im aparat fotograficzny, dzięki któremu powstaje z jednej strony dokumentacja badań, z drugiej – atrakcyjne wizualnie obrazy postępów polskiej nauki.

Jubileuszowy Konkurs Fotografii Naukowej pokazuje efekty pracy studentów, doktorantów oraz pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.


Jury konkursu: dr Andrzej Świetlik (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, Związek Polskich Artystów Fotografików, przewodniczący Jury), Krystyna Jędrzejewska-Szmek (Uniwersytet Warszawski), dr Paweł Żak (Uniwersytet Warszawski, Związek Polskich Artystów Fotografików)

Kuratorzy Konkursu: Joanna Szylko-Kwas, Andrzej Zygmuntowicz

Informacje pod adresem: konkursfoto@uw.edu.pl

Regulamin konkursu można przeczytać tutaj.

Partnerem wystawy pokonkursowej jest Muzeum Łazienek Królewskich.

Lazienki_Krolewskie

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+